Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Filipíny - ostrovy, lokality a destinace

Filipínská republika se rozkládá na 7 107 ostrovech rozesetých v západní části Tichého oceánu na celkové ploše 300 tisíc km2. Jde tedy o ostrovní stát, který nemá s žádným státem pozemní hranici, nejbližšími sousedy jsou Tchaj-wan, Malajsie a Indonésie. Filipíny spadají pod jihovýchodní Asii a hlavním městem je Manila.

Filipíny se ve středověku skládaly z několika drobných knížectví, v jejichž čele stáli rádžové. V roce 1521 objevil ostrovy portugalským mořeplavec Fernão de Magalhães, který v té době podnikal cestu kolem světa. Roku 1542 se Filipíny staly španělskou kolonií Španělské východní Indie, kterou byly až do 19. století. Ve druhé polovině 19. století se místní obyvatelé snažili prosadit nezávislost, ale povstání roku 1872 bylo neúspěšné. V roce 1901 proběhla španělsko-americká válka, po níž se staly Filipíny kolonií Spojených států amerických. V roce 1916 byla zemi udělena omezená autonomie, roku 1934 pak získala statut dominia  - Filipíny se staly autonomním celkem v rámci USA. Během druhé světové války byly ostrovy obsazeny Japonci a v roce 1946 získala země nezávislost. V letech 1966 až 1986 vládl Filipínám diktátor Ferdinand Marcos.

Filipíny je možné z hlediska geografie rozdělit do tří ostrovních skupin: Luzon, Visayas a Mindanao. Ostrovy jsou z východu ohraničovány Filipínským mořem, ze západu Jihočínským mořem a z jihu Celebeským mořem. Většina ostrovů má hornatý povrch, jsou vulkanického původu a pokrývají je tropické lesy. Nejvyšší horou je Apo měřící 2954 metrů nad mořem, která se nachází na ostrově Mindanao. Jelikož se Filipíny rozkládají ve vnějším okraji tzv. pacifického ohnivého kruhu, jsou místem častých zemětřesení a vulkanické aktivity. Poslední velké zemětřesení postihlo zemi v roce 1990. Z aktivních sopek jmenujme například Mayon Volcano, Taal Volcano nebo Pinatubo.

Filipíny leží v tropickém podnebném pásu, který se vyznačuje vysokou vlhkostí a vysokými teplotami po celý rok. Průměrná roční teplota je 26,5 °C. Zdejší podnebí je ovlivňováno východoasijským monzunovým prouděním. Na Filipínách se tak střídají tři roční období – teplé období od března do května, kdy teplota zřídkakdy klesne pod 37 °C, období dešťů od června do listopadu a chladné období trvající od prosince do února. Nejchladnějším měsícem je leden a nejteplejším květen. Poměrně časté jsou na Filipínách tajfuny.

V současnosti jsou Filipíny dvanáctou nejlidnatější zemí světa, celkem na ostrovech žije okolo 90 miliónů obyvatel.  Navíc se odhaduje, že mimo Filipíny žije po celém světě ještě dalších cca 11 milionů Filipínců. Filipíny jsou převážně katolickou zemí, což je v Asii poměrně neobvyklé, ale existuje zde ještě množství menšinových náboženských skupin. Řada lidí vyznává islám, buddhismus, hinduismus a další víry. Etnika a kultury žijící na Filipínách jsou velmi pestré. Úředním jazykem je angličtina, ale setkáte se se spoustou španělských názvů měst, ulic, přírodních zajímavostí a dalších pojmenování, což je pozůstatek po španělské kolonizaci.

Nevýznamnějším a nejosídlenějším ostrovem Filipín je Luzon, na němž se rozrostlo hlavní město Manila s cca 10 milióny obyvatel. Ale metropole není tím hlavním, co turisty k návštěvě této země láká. Většina návštěvníků směřuje k moři, vydává se proto na menší nepříliš osídlené ostrovy a ostrůvky, které oplývají tropickou krásou. Jde například o Cebu, Bohol nebo Boracay, kde se nachází 5 km dlouhá kouzelná pláž s bílým pískem, která se pravidelně umísťuje mezi desítkou nejlepších pláží světa. Filipíny jsou díky korálovým zahradám v blízkosti pobřeží vyhledávanou potápěčskou destinací. Milovníci přírody jistě nepohrdnou výletem do pralesa, nedotčenou přírodu je možné najít především na ostrovech Mindoro a Palawan. Nabízí se také možnost zdolávat hory a vulkány Luzonu, vydat se na průzkum krasových jeskyní, navštívit důmyslné systémy rýžových teras nebo se osvěžit pod vodopádem.

El Nido – objevte kouzlo Palawanu

El Nido – objevte kouzlo Palawanu

Pokud byste chtěli strávit dovolenou na jednom z nejkrásnějších ostrovů na světě, vydejte se na filipínský Palawan. Čeká zde na vás nedotčená příroda, čisté moře plné korálů a pestrobarevných ryb i nádherné bělostné pláže – mezi nimi i pláže oblasti El Nido, které se v anketě CNN umístily v patnáctce nejkrásnějších pláží světa.

celý článek

 

Vydejte se za dobrodružstvím na exotické Filipíny

Vydejte se za dobrodružstvím na exotické Filipíny

Filipíny se rozkládají v jihovýchodní Asii v Tichém oceánu a turisté si je oblíbily nejenom pro bílé pláže, tyrkysový oceán a deštné pralesy, ale také jejich usměvavé místní obyvatele a celkovou dostupnost. Ostrovní stát Filipíny jich má přes 7 tisíc, a proto není zrovna lehké vybrat si k cestování ty nejlepší. Vždyť je jeden krásnější než druhý!

celý článek

 

Rýžové terasy filipínských Kordiller - dílo lovců lebek

Rýžové terasy filipínských Kordiller - dílo lovců lebek

Jako osmý div světa jsou často označovány tisíce let staré rýžové terasy nacházející se v pohoří Cordillera Central na filipínském ostrově Luzon. Rozkládají se na ohromné ploše v nadmořské výšce 1500 metrů a byly postaveny jen s pomocí primitivních nástrojů. Jsou jedinečným dílem lidských rukou, které přečkalo staletí.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko