Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov Cebu

Cebu - informace o ostrově

Mezi ostrovy Luzon a Mindanao se rozkládá protáhlý ostrov Cebu, který je považován za srdce souostroví Visayas. Na délku měří asi 200 kilometrů a na šířku okolo 40. Hlavním městem je Cebu City, které je s cca 800 tisíci obyvateli druhým největším filipínským městem. Panuje v něm však pohodovější atmosféra a často bývá nazýváno Královnou jihu.

Ostrov Cebu o rozloze 5089 kilometrů čtverečních byl objeven portugalským mořeplavcem Fernãem de Magalhãesem. Po mnoho let byl španělskou kolonií a vliv Španělska je na ostrově patrný dodnes, stejně tak jako i v jiných částech Filipín. K hlavním lákadlům tak kromě pláží a nejrůznějších přírodních krás patří koloniální památky.  Nejvíce jich samozřejmě najdete v hlavním městě Cebu City, které je správním a administrativním centrem oblasti. Jde o nejstarší filipínské město, které v této zemi založili Španělé – je tak starší než metropole Manila.

V minulosti bývalo Cebu City sídlem králů, dnes je významným obchodním přístavem a jedním z nejoblíbenějších turistických center Filipín.  Z místního přístavu se vyváží kopra, kukuřice, kokosové ořechy, rýže, ovoce a další plodiny, které se na Cebu pěstují. Město se rozkládá na východním pobřeží ostrova, v blízkosti ostrova Mactan, kde se nachází také letiště přijímající druhý největší počet mezinárodních letů na Filipínách. V samotném Cebu City dnes žije okolo 800 tisíc obyvatel, ale celá metropolitní oblast, pod níž patří města Mandaue, Lapu-Lapu a Talisay má populaci asi 2 miliónů lidí.

Ve starém městě stojí před radnicí Magalhãesův kříž, který je památkou na první křesťanskou mši slouženou na Cebu dne 14. dubna roku 1521. Tento slavný mořeplavec se zde v roce 1521 se svými asi 60 vojáky vylodil s úmyslem zkrotit obyvatelstvo ostrova. Podcenil však moc a sílu místního domorodého vojevůdce Lapu Lapu. Španělé se po bitvě, v níž byl mořeplavec smrtelně zraněn, museli stáhnout a z ostrova odejít. Centrum města protíná nejstarší ulice na Filipínách zvaná Colon street. Cebu City dominuje krásná bazilika Minore del Santo Niňo, která opatruje sochu malého Ježíška s údajně zázračnými schopnostmi. Další významnou stavbou v Cebu City je pevnost postavená v roce 1565 španělským dobyvatelem Filipín Miguelem Lopezem de Legazpi. Původně zde stávala pouze dřevěná pevnost, která však byla později nahrazena touto kamennou. Pevnost za druhé světové války sloužila jako japonské vězení, později jako sklady a malá ZOO, nyní je zde zahrada.

Prohlédnout si můžete také překrásný historický dům Casa Gorordo pojmenovaný po svém obyvateli, prvním filipínském biskupovi Juanu Gorordo. Dům nyní slouží jako muzeum zobrazující původní vybavení domu. V místní čtvrti zbohatlíků zvané příznačně Beverly Hills se nachází pěkný taoistický chrám, z něhož se nabízí úžasná vyhlídka na město. Kromě španělských památek se v blízkosti Cebu City nacházejí i nádherné ostrovy s bílými plážemi a výbornými lokalitami pro potápění a šnorchlování. Jde například o ostrovy Malapascua nebo Camotes.

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko