Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov Palawan

Palawan - informace o ostrově

Hornatý filipínský ostrov Palawan rozkládající se mezi Jihočínským a Suluským mořem je místem, kde se příroda opravdu vyřádila. Nejvíce návštěvníků tak přijíždí na Palawan právě kvůli jedinečné kráse přírody, jak na pobřeží, tak i ve vnitrozemí. Díky korálovému moři se zde nabízí rovněž neopakovatelné možnosti potápění a šnorchlování.

Palawan je situován západně od souostroví Visayas, má statut samostatné provincie, ale administrativně je závislý na ostrově Luzon. Ostrov má rozlohu 11 785 km², je úzký a protáhlý - na délku měří cca 450 km a na šířku pouze okolo 40 km. Na Palawanu žije přibližně 750 tisíc obyvatel, z nichž asi 170 tisíc obývá hlavní město Puerto Princesa ležící na východním pobřeží. Na Palawanu dnes žije etnicky velmi různorodé obyvatelstvo a mluví se zde celkem 52 jazyky. Většina lidí užívá jazyk tagalog, tedy filipínštinu, ale domluvíte se i anglicky. Cos se týče náboženství, tak převažují katolíci.

Puerto Princesa se stalo jakousi vstupní branou Palawanu, nachází se u něj i letiště. Za návštěvu stojí zdejší muzeum, které seznamuje návštěvníky s kulturou, dějinami a obyvatelstvem Palawanu. Nedaleko se nachází trestanecká kolonie Iwahig, která se stala velkou turistickou atrakcí. Přibližuje lidem filipínský koncept rehabilitace odsouzených. Původním hlavním městem ostrova bylo Taytay, kde jsou dnes k vidění ruiny španělské pevnosti postavené v 17. století.

Palawan má převážně hornatý reliéf, nejvyšší horou je Mount Mantalingahan měřící 2086 metrů nad mořem. Asi 50% povrchu ostrova pokrývá les. Pobřeží je značně členité a v blízkosti ostrova je rozeseto ještě dalších asi 1780 ostrůvků a útesů. Palawan je výjimečný také tím, že jej protíná nejdelší dosud známá podzemní řeka ústící přímo do moře, která byla v roce 1999 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem Subterranean River National Park. Dalším místem Palawanu chráněným Unescem je Tubbataha Reef Marine Park tvořený dvěma korálovými atoly oddělenými od sebe osm kilometrů širokým průlivem. Park, který byl vyhlášen v roce 1993, se rozkládá 181 kilometrů východně od Puerto Princesa, v Suluském moři.

Zajímavé jsou také jeskyně Tabon, ve kterých byly objeveny lidské kosterní pozůstatky staré 22 tisíc let. Jde o jeden z nejstarších nálezů v Asii. Bohatou faunu a flóru ukrývá národní park Sabang. Za další lákadla ostrova jsou považovány jeho pláže omývané tyrkysovým mořem a vápencovými útvary, díky kterým připomínají thajskou provincii Krabi. Asi 70 kilometrů směrem na jihozápad od hlavního města se rozprostírá nádherná dlouhá písečná pláž Napsan. Nevynechejte ani návštěvu zátoky Honda, kde se mezi ostrovy Pandan a Cowrie nachází nedotčené korály – ideální místo pro potápění a šnorchlování. Turisty snad nejoblíbenějším místem severního Palawanu je El Nido, odkud je možné se vydat na vyjížďku vahadlovými loděmi po souostroví Bacui. Palawan se proslavil také tím, že u jeho břehů byla v roce 1934 nalezena největší perla na světě, která vážila úctyhodných 6,4 kilogramů.

El Nido – objevte kouzlo Palawanu

El Nido – objevte kouzlo Palawanu

Pokud byste chtěli strávit dovolenou na jednom z nejkrásnějších ostrovů na světě, vydejte se na filipínský Palawan. Čeká zde na vás nedotčená příroda, čisté moře plné korálů a pestrobarevných ryb i nádherné bělostné pláže – mezi nimi i pláže oblasti El Nido, které se v anketě CNN umístily v patnáctce nejkrásnějších pláží světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko