Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Filipíny - základní informace

Filipínská republika
Hlavní město: Manila
Počet obyvatel: 80 mil.
Rozloha: 300 000 km2
Měna: 1 filipínské peso (PHP) = 100 sentimů
Úřední jazyk: pilipino

Obyvatelstvo
Asi 96% obyvatelstva tvoří mladomalajští Filipínci. Zbytek jsou příslušníci velkého množství menšin, například staroindonésané, staromalajci, Číňané, Indové i černoši. Kolem 84% Filipínců je římskokatolického vyznání, které je doplněno různými pohanskými zvyky. Dále jsou zde protestanti a muslimové. Lidé žijí převážně v pobřežních nížinách. Filipíny jsou lidnatou zemí s 2% ročním přírůstkem obyvatel. Asi čtvrtina obyvatel Filipín žije pod hranicí chudoby a je zde 10% nezaměstnanost.

Ekonomika
Zemědělství představuje 22% hrubého domácího produktu a je obživou pro téměř polovinu obyvatel. Pěstuje se zde kukuřice, batáty, maniok, cukrová třtina, podzemnice olejná, kokosové ořechy, káva, citrusy, zelenina, pomeranče, citróny, ananasy, banány, papaya a tabák. Nejdůležitější plodinou je však rýže. Obyvatelé se věnují také chovu skotu, koz, prasat, koní, buvolů a drůbeže. Průmysl tvoří 31% HDP. Filipíny jsou bohaté na zásoby nerostným surovin, těží se zde černé uhlí, hnědé uhlí, ropa, zemní plyn, železná ruda, mangan, chrom, měď, zinek, zlato, stříbro, fosfáty, rtuť a molybden. Nutný je dovoz surové ropy, chemikálií, železa a oceli. Země vyváží oděvy, elektrotechnické výrobky, kokosový olej a minerály. Mezi odběratelské země patří USA, Japonsko, Nizozemsko, Singapur či Taiwan.

Dějiny a kultura
Ve 13. století byl na ostrovy donesen islám, který se zde rozšířil. Roku 1521 ostrovy objevila španělská výprava vedená mořeplavcem Fernão de Magalhãesem. Filipíny se tak od roku 1571 staly španělskou kolonií. Španělská nadvláda skončila až roku 1898, kdy si Filipínci vybojovali nezávislost. V letech 1901-1942 zemi ovládalo USA, následně byla obsazena Japonci a roku 1946 se konečně stala samostatnou republikou. V 80. letech vypuklo v zemi k ozbrojenému povstání, od roku 1986 začalo docházet k demokratizaci. Roku 1992 Američané na ostrovech zrušili své poslední vojenské základny, tak skončila jejich stoletá vojenská přítomnost. Od roku 2000 mají islámští povstalci na svědomí několik únosů, zejména evropských občanů a proto Filipíny nepatří mezi nejbezpečnější turistické lokality. Hrozí zde útoky muslimských extrémistů a na některých místech v zemi dochází k vojenským operacím filipínské armády proti separatistům.

Geografie
Tento ostrovní stát najdeme v jihovýchodní Asii a je omýván Filipínským, Jihočínským, Suluským a Celebeským mořem. Filipíny jsou tvořeny asi 7100 ostrovy, z nichž je asi 800 obydleno. Největšími ostrovy jsou Luzon a Mindanao. Souostroví se nachází v tektonické oblasti a na ostrovech je několik činných sopek. Největší z nich je Apo měřící 2954 metrů nad mořem.  Mezi další známé sopky patří Pinatubo, která svou sílu ukázala naposledy v roce 1991 a turisticky oblíbený Mayon Volcano s výškou 2462 metrů. Převážnou část povrchu zaujímají vysočiny pokryté borovicovými lesy. Nížiny najdeme pouze u pobřeží či v údolích řek. Je zde vlhké tropické podnebí s vysokými teplotami, malými teplotními výkyvy, vysokou vlhkostí a celoročními srážkami.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko